امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 765
  پرینتخانه » دسته مطالب اسلایدری, فرهنگی تاریخ انتشار : ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۵ | | ارسال توسط :

سلمان فارسی اهلِ رامهرمز و خوزستان بود

هزاران خوزستانی در رابطه با «فیلم سلمان فارسی» به وزیر فرهنگ و ارشاد نامه نوشتند: سلمان فارسی اهلِ رامهرمز و خوزستان بود بسمه تعالی محضر محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی با سلام و صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص)؛ بدینوسیله ما مردم استان خوزستان، شهرستان رامهرمز، دیار حضرت سلمان […]

سلمان فارسی اهلِ رامهرمز و خوزستان بود

هزاران خوزستانی در رابطه با «فیلم سلمان فارسی» به وزیر فرهنگ و ارشاد نامه نوشتند:

سلمان فارسی اهلِ رامهرمز و خوزستان بود

بسمه تعالی
محضر محترم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
جناب آقای دکتر سیدعباس صالحی

با سلام و صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص)؛ بدینوسیله ما مردم استان خوزستان، شهرستان رامهرمز، دیار حضرت سلمان فارسی(علیه السلام) ضمن اعلام خوشحالی از ساخت فیلم سریال حضرت سلمان فارسی و این تصمیم درست، اما لازم می دانیم نکاتی را به محضر شریفتان عرض نمائیم؛

۱٫ سلمان فارسی از اصحاب گرانقدر حضرت رسول الله اعظم(ص) و یاران ناب حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام و از افتخارات جهان اسلام و مملکت ایران است. در وصف سلمان همین بس که پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرمودند: «سلمان منا اهل‌البیت، سلمان از اهل‌بیت ما است». (مجمع‌البیان، /۴۲۷/۲)
۲٫ مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در وصف سلمان محمدی می فرماید: «سلمان فارسى متعلق به همه‏‌ى ايران است؛ همه‏‌ى مردم ايران، همه‏‌ى فارسى‌ ‏زبانان، همه‏‌ى كسانى كه ستايش پيامبر اكرم از مردم فارس، متوجه آنهاست، مفتخر به جناب سلمانند. سلمان متعلق به كشور ماست، متعلق به ملت ماست.»
۳٫ همانگونه که مستحضرید در رابطه با اینکه سلمان فارسی اهل کدام شهر بوده نقل های متفاوتی است. در کنار رامهرمز، نام شهرهای اصفهان، کازرون و فارس و غیره نیز مشاهده می شود اما مراجعه به منابع تاریخی مشخص می کند بیشترین و معتبرترین آنان سلمان را از رامهرمز دانسته اند.

چندین گروه تحقیقاتی این عقیده را اثبات کرده اند ازجمله پژوهشکده باقرالعوم علیه السلام. که در ادامه به چند سند تاریخی در زیر اشاره می شود:
أ‌. بلاذری مورخ مشهور بلکه از مهمترین آنان و گرانقدر ترین نسب شناس قرن سوم هجری در اصفهانی بودن سلمان خدشه کرده و آن را قولی مردود شمرده است. انساب الاشراف آثر با ارزش این مورخ بزرگ می باشد که تاریخ دوران اسلامی را در قالب نسب شناسی بررسی کرده است. وی همچنین روایتی نقل میکند که سلمان در آن روایت خود را اهل رامهرمز معرفی می کند.
ب‌. محمد بن عبدالبر، مورخ بزرگ اسلامى می‏نویسد: «سلمان اصالتا از رامهرمز فارس، از قریه‏اى كه آن را «جى‏» می‏نامیدند می‏باشد». الاستیعاب، ج ۲، ص ۵۷
ت‌. نویسنده كتاب «قاموس الرجال‏» در مورد اصالت‏ سلمان اظهار نظرى نكرده، بلكه ‏با تردید اینگونه نوشته است: «سلمان یا از شیراز یا اهل رامهرمز یا اهواز یا شوشتر و یا قریه «جى‏» در اصفهان می‏باشد». قاموس الرجال، ج ۴، ص ۴۳۲
ث‌. «ابو الفداء» در تقویم البلدان نیز سلمان را اهل رامهرمز می داند.
ج‌. «قلقشندی» در صبح الاعشی می گوید سلمان فارسی اهل رامهرمز است.
ح‌. «نویری» در نهایه الارب نیز سلمان را اهل رامهرمز ذکر کرده است.
خ‌. «میرزاحسین نوری» محدث کبیر و خبیر به روایات اهل بیت که عمر شریفش را در فراگیری حدیث و نقل آن سپری کرده در کتاب خویش به نام ((نفس الرحمن فی فضائل سلمان )) با قاطعیت تمام می گوید که سلمان اهل رامهرمز است و مهم آنکه ایشان تمامی روایات دیگر را که می گویند از اهل اصفهان یا شیراز است پاسخ گفته و اقوال دیگر را مخدوش می داند.
د‌. «فاضل هندی» در کنز العمال نیز بر این مطلب گواهی داده است.
ذ‌. شیخ عباس قمی محدث عالیقدر در سقینه البحار نیز چنین عقده دارد.
ر‌. دانشمند معروف اهل تسنن، «شیخ منصور علی ناصف» از دانشمندان و اساتید دانشگاه الازهر مصر در کتاب ارزشمند خود ((التاج الجامع للاصولفی احادیث الرسول)) روایتی را نقل کرده که سلمان در آن روایت وطن و زادگاه خود را رامهرمز بیان کرده و احادیثی که او را اصفهانی می دانند درر این کتاب به چشم نمیخورد.
ز‌. سمعانی در الانساب آورده: «و گفته اند سلمان فارسی از رامهرمز بوده است.»
س‌. ابن عساکر (متوفای ۵۷۱) در تاریخ دمشق می گوید: «سلمان کنیه اش ابا عبدالله ،اهل رامهرمز و از قریه جیئ بود».
ش‌. در نامه دانشوران می گوید: «غالب کتب ،انتساب او را به اصفهان بر سبیل ضعف آورده اند و قول قوی آنست که وی از مردم رامهرمز بوده.»
ص‌. و نیز در توجیه اقوال مختلف چنین می گوید که سابقا رامهرمز جزءاستان فارس بوده و لذا رامهرمزی بودن منافاتی با اهل فارس بودنش ندارد و در جمع رامهرمزی بودن و اصفهانی بودن سلمان می گوید: «در رامهرمز متولد شده و پدرش اهل اصفهان بود و گفتار سلمان را دلیل بر این توجیه قرار می دهد.»

مولفان و مورخان ذیل نیز در ابتدا سلمان را اهل رامهرمز ذکر کردند:
‌أ. ابن حجر در کتاب مهم خود الاصابه فی تمییز الصحابه
‌ب. ابن اثیر در اسد الغابه
‌ج. ابن عبدالبر در استیعاب
گفتنی است افراد فوق از نسب شناسان و شرح احوال نویسان بسیار مشهور یاران و صحابه پیامبر بوده و آثارشان از مدارک بی نظیر و منحصر بفرد در این زمینه می باشد و به یقین گفتارشان بر نظرات دیگران ترجیح دارد.
‌د. ابن ابی الحدید در شرح نهج البلاغه
‌ه. قهپائی در کتاب مجمع الرجال
‌و. ابن سعد،سیره نویس معروف در الطبقات الکبری
‌ز. محقق معاصر حضرت آیت الله علی احمدی میانجی در تالیف پر ارزش خویش مکاتب الرسول
‌ح. شاهدی دیگر، گابریل در کتاب تحقیقات جغرافیایی راجع به ایران به شهر رامهرمز اشاره می کند که زادگاه سلمان فارسی است.
جناب آقای دکتر صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با این تفاسیر اما شنیده شده که بناست سریال سلمان فارسی به کارگردانی دکتر داوود میرباقری در شهرهای دیگری برگزار شود و رامهرمز شهر سلمان فارسی در این فیلم به عنوان زادگاه سلمان محمدی معرفی نشود. بی شک این اقدام تحریف تاریخ بوده و باعث نگرانی و نارضایتی و اعتراض عمومی خوزستان و شهرستان رامهرمز خواهد شد.
لذا ما مردم شهرستان رامهرمز و امضا کنندگان ذیل از شما وزیر فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی درخواست می نماییم جهت جلوگیری از تحریف تاریخ و جریحه دار شدن احساسات مردم خوزستان علی الخصوص مردم شهیدپرور رامهرمز تدبیری اتخاذ نمایید و از تکرار سرگذشتی که برای برخی سریال هایی که تحریف تاریخ در آنها به نوعی شکل گرفته بود لذا منجر به نگرانی برخی قومیتها و شهرها و اتفاقات ناخوشایند و بعضا تعطیلی آن سریالها شد جلوگیری نمایید و پیگیری و دستور فرمایید نام شهرستان رامهرمز به عنوان زادگاه سلمان فارسی در این فیلم معرفی شده و برخی از سکانس های ساخت این فیلم را در محل شهرستان رامهرمز فیلم برداری نمایند.
والسلام علیکم

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.